“Përleshje” avionësh në qiellin e Kievit gjatë natës, sa u rrëzuan dhe kush triumfoi?

Date:

Natë mbrëmshme ka ndër më të egrat e këtyre 7 ditëve luftë ne Ukraine, e sidomos në Kiev, ku raportohet se janë rrëzuar dy avionë rusë Su-35 dhe një avion ukrainas Mikoyan MiG-29.

Lajmin e ka bërë të ditur gazetari ukrainas i “The Kiev Independent”, Illia Ponomarenko, me një postim në Tëitter.

Two Russian Sukhoi Su-35S downed overnight by S-300 systems, Ukraine loses 1 Mikoyan MiG-29 in dogfight

— Illia Ponomarenko (@IAPonomarenko) March 2, 2022

Lexo po ashtu
Për këtë ka shkruar edhe “The Spectator Index”.

“Dy avionë luftarakë ukrainas Mig-29, si dhe sisteme të mbrojtjes ajrore, shkatërruan dy avionë rusë Su-35 mbi Kyiv, me humbjen e një avioni edhe për ukrainasit”.