Xhaferi: Maqedonia e Veriut mbështet Kosovën për anëtarësim në NATO

178

Kryetari i Kuvendit të Maqedonisë së Veriut, Talat Xhaferi, ka thënë se mbështesin aspiratat e Kosovës për anëtarësim në NATO.

Në vizitën e tij në Kosovë, pas takimit me kryeparlamentarin, Glauk Konjufca, Xhaferi tha se Kosova e ka përkrahjen e Maqedonisë së Veriut për anëtarësim edhe në organizatat tjera ndërkombëtare.

Ai shprehu mbështetje edhe për dialogun Kosovë-Serbi dhe arritjen e një marrëveshje finale.

Ndërkaq, dënoi agresionin rus në Ukrainë.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here