Rusët sulmojnë pikën e shpërndarjes së ndihmave, 2 të vrarë

Date:

Forcat ruse kanë goditur një pikë të shpërndarjes së ndihmave humanitare në rajonin e Donetskut me zjarr artilerie, tha guvernatori rajonal.

Të paktën dy civilë u vranë dhe pesë u plagosën në sulmin në qytetin Vuhledar, përcjell abcnews.al.

Guvernatori Pavlo Kyrylenko publikoi foto që supozohet nga vendi i ngjarjes, duke treguar dy gra të shtrira në tokë dhe një tjetër me një plagë të rëndë në këmbë.

Rusia ka mohuar të ketë shënjestruar civilët gjatë pushtimit të saj. Në rajonin lindor të Donetskut ka pasur luftime të ashpra midis forcave separatiste ukrainase dhe pro-ruse që nga viti 2014. /abcnews.al