Ukraina kërkon sanksione “shkatërruese” ndaj Rusisë, Evropa heziton

Date:

Ukraina dëshiron sanksione që janë mjaft shkatërruese ekonomikisht për Rusinë që t’i japë fund luftës së saj, pasi akuzoi disa vende që i japin përparësi parave në vend të dënimit për vrasjet e civilëve, të cilat Perëndimi i dënon si krime lufte.

Bota demokratike duhet të refuzojë naftën ruse dhe të bllokojë plotësisht bankat ruse nga sistemi financiar ndërkombëtar, tha presidenti Volodymyr Zelenskiy në fjalimin e tij të përditshëm me video herët të enjten, raporton Reuters, transmeton Klankosova.tv.

Pasi imazhet e tmerrshme të civilëve të vdekur në rrugët e Buchas u dënuan nga ndërkombëtarët, Zelensky tha se forcat e Kremlinit po përpiqeshin të mbulonin provat e mizorive.

“Ne kemi informacione se ushtria ruse ka ndryshuar taktikat e saj dhe po përpiqet të largojë njerëzit që janë vrarë nga rrugët dhe bodrumet … kjo është vetëm një përpjekje për të fshehur provat dhe asgjë më shumë,” tha Zelensky, por nuk dha dëshmi.

Pushtimi gjashtë-javor i Rusisë deri më tani ka detyruar mbi 4 milionë të ikin jashtë vendit, ka vrarë ose plagosur mijëra, ka lënë të pastrehë një të katërtën e popullsisë, i ka kthyer qytetet në rrënoja dhe ka shkaktuar një mori kufizimesh perëndimore ndaj ekonomisë ruse.