Samiti i “Open Balkan” në Ohër/ Mali i Zi dhe Bosnja të pranishëm si vëzhgues, çfarë pritet sot

70

Në Ohër mbahet këtë të mërkurë dita e dytë e samitit të “Ballkanit të Hapur”.

Një ditë më parë, u takuan kryeministri Edi Rama me kryeministrin e Maqedonisë së Veriut, Dimitar Kovaçevski; kryeministrin e Malit të Zi, Dritan Abazoviç; presidentin e Serbisë, Aleksandar Vuçiç dhe Zoran Tegeltija, Kryetarin e Këshillit të Ministrave të Republikës së Bosnje dhe Hercegovinës, në Ohër, në kuadër të Ballkanit të Hapur.

Përfaqësuesit e Bosnjës dhe Malit të Zi janë në rolin e vëzhguesit, ndërsa pritet që Abazoviç të japë konfirmimin e futjes së Malit të Zi apo jo në Open Balkan.

Abazoviç është kritikuar nga një pjesë e publikut në vendin e tij pasi nuk e përjashton mundësinë e anëtarësimit të Malit të Zi në “Ballkanin e Hapur”, një nismë e nisur në vitin 2019, e cila deri më sot, pavarësisht se ka mbështetjen e BE-së, si dhe të administratës së mëparshme dhe asaj aktuale të SHBA-së, nuk arriti të zgjerohej.

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti ka refuzuar ftesën e kryeministri të Maqedonisë së Veriut, Dimitar Kovaçevski për të marrë pjesë në nismën Ballkanit të Hapur.

Tri nismëtarët, Edi Rama, kryeministri i Shqipërisë, Aleksander Vuçiç, presidenti i Serbisë dhe Zoran Zaev, ish-kryeministri i Maqedonisë së Veriut, e ideuan këtë koncept me qëllim të krijimit të një zone të lëvizjes së lirë të njerëzve, mallrave dhe shërbimeve në Ballkanin Perëndimor.

Tri anëtarët e “Ballkanit të Hapur” ftojnë vendet e tjera të Ballkanit Perëndimor t’i bashkohen marrëveshjes.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here