Itali/ Kryetari i social-demokratëve drejt dorëheqjes pas humbjes së zgjedhjeve

53

Kreu i Partisë Social Demokrate Italiane (PD), Enrico Letta, deklaroi se donte të jepte dorëheqjen pas humbjes së partisë së tij në zgjedhjet e së dielës.

 

Ish-kryeministri tha se nuk do të kandidojë për postin e sekretarit të Përgjithshëm në kongresin e ardhshëm të Partisë së tij Demokratike.

 

Letta tha se tani është detyra e një brezi të ri të formojë opozitë të fortë ndaj qeverisë së pritshme të krahut të djathtë rreth fitueses së zgjedhjeve Giorgia Meloni.

 

“Sot është një ditë e trishtuar për Italinë dhe Evropën. Partia Demokratike nuk do të lejojë që Italia të zhduket nga zemra e Evropës”, tha Letta, duke iu referuar qëndrimit anti-BE të Melonit.

 

”Vëllezërit e Italisë” së ekstremit të djathtë të Giorgia Melonit, forca shtytëse e një blloku të krahut të djathtë, fituan zgjedhjet e së dielës me një diferencë të qartë.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here