Rama për largimin e rusëve nga Rusia: Janë të mirëseardhur në Shqipëri

50

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama në një konferencë për shtyp ka diskutuar dhe rreth shtetasve rusë që po largohen nga vendi për t’i shpëtuar mobilizimi që shpalli Putin.

I pyetur për këtë çështje kryeminsitri Rama ka thënë se shtetasit rusë janë të mirëseardhur në Shqipëri.

Në këtë konferencë për shtyp, Rama u pyet dhe për qëndrimin e Shqipërisë nëse do të përballen me kërkesë nga rusët që braktisin vendin e tyre, për të mos ju bashkuar luftës në Ukrainë.

Janë të mirëseardhur, janë të mirëseardhur në Shqipëri”, tha Rama duke shtuar se urdhëri i presidentit rus Putin për mobilizimin e qytetarëve rusë javën e kaluar ka shkaktuar një eksod të qytetarëve dhe reagime në vend, raporton Top Channel.

Gjatë kësaj periudhe shumë burra janë duke tentuar të ikin nga Rusia drejt shteteve fqinje. Në mesin e shteteve fqinje Kazakistani dhe Gjeorgjia kanë rezultuar të jenë destinacionet më të shpeshta të rusëve.

Ministria ruse e Mbrojtjes ka thënë se do të thirren rreth 300 mijë persona me përvojë paraprake ushtarake, mirëpo ka raportime se numri mund të shkojë në 1 milion.

The post Rama për largimin e rusëve nga Rusia: Janë të mirëseardhur në Shqipëri appeared first on Dukagjini.

The post Rama për largimin e rusëve nga Rusia: Janë të mirëseardhur në Shqipëri appeared first on Dukagjini.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here