440 fëmijë ukrainas janë vrarë që nga fillimi i luftës

17

Qindra fëmijë kanë vdekur në sulmet ruse gjatë nëntë muajve të fundit, ka thënë Zyra e Prokurorit të Përgjithshëm të Ukrainës.

Prokurorët thanë se 440 kanë vdekur dhe më shumë se 847 janë plagosur.

Vetëm dje, një vajzë e re vdiq në Kiev pas sulmeve me raketa atje. E plagosur ka mbetur edhe një vajzë 17-vjeçare. Një ditë më parë, një djalë 13-vjeçar u plagos rëndë në fshatin Antonivka të rajonit Kherson, pasi një predhë goditi një makinë.

Fëmijët janë prekur më së shumti në rajonin lindor të Donetskut, të ndjekur nga Kharkiv, Kiev, Mykolaiv dhe Zaporizhzhia

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here