Presidenti i Polonisë vizitë dy ditore në Shqipëri

Presidenti i Polonisë, Andrzej Duda do të zhvillojë një vizitë dyditore në Tiranë. Andrzej Duda do të pritet me ceremoni shtetërore nga presdidenti Bajram Begaj, ndërsa në këtë vizitë do të jetë i shoqëruar edhe nga Zonja e Parë e Polonisë, Agata Kornhauser-Duda.

Presidenti polak pritet të mbërrijë në Tiranë më 10 maj.

Presidenca shqiptare thotë se kjo është vizita e parë zyrtare pas 20 vitesh e një Presidenti polak në Shqipëri.

Më 11 maj, ora 11:00, presidenti polak do të pritet me nderimet e rastit nga Presidenti Begaj në Institucionin e Presidentit të Republikës.

Pas ceremonive të mirëseardhjes, të dy Presidentët do të zhvillojnë një takim të veçantë dhe më pas do të kryesojnë delegacionet e të dy vendeve në një takim të zgjeruar, ndërsa në mbarim të takimit, të dy presidentët do të zhvillojnë një konferencë për media.

Në pjesën e dytë të ditës, në orën 16:30, të dy presidentët do të marrin pjesë dhe do t’i drejtohen me mesazhe, forumit të përbashkët ekonomik që do të zhvillohet me pjesëmarrjen e sipërmarrjeve nga të dy vendet. Presidenti Dudaj shoqërohet në këtë vizitë nga një përfaqësi sipërmarrësish polakë, të organizuar nga Agjencia Polake e Investimeve dhe Tregtisë (PAIH).

Gjatë qëndrimit në Shqipëri Dudaj do të zhvillojë edhe një vizitë të shkurtër në qytetin e Krujës, raporton portali Shqiptarja, transmeton Klankosova.tv.

Rrini të informuar mbi zhvillimet kryesore duke u bërë pjesë e komunitetit tonë në Viber

BONUS: Merreni aplikacionin tonë në Android dhe iO