64 arrestime gjatë fundjavës në Londër, për vepra penale lidhur me kurorëzimin – Klan Macedonia

Policia Metropolitane, ka bërë të ditur se në fundjavë, janë kryer 64 arrestime për vepra penale të ndryshme.

Kjo sipas tyre, përfshinte shkeljen e qetësisë dhe komplotin për të shkaktuar një shqetësim publik, përcjell klankosova.tv.

Met thotë se katër personat prej të arrestuarve janë akuzuar dhe do të paraqiten në Gjykatën e Westminsterit më vonë këtë muaj.

Policia Metropolitane tha se numrin i personave që janë arrestuar këtë fundjavë kanë të bëjnë edhe me protestat e lidhura me kurorëzimin.

Forca është vënë nën vëzhgim për ato që sekretari i kulturës i përshkroi si arrestime të ashpra dhe kryebashkiaku i Londrës Sadiq Khan ka bërë thirrje për qartësi nga drejtuesit e Policisë Metropolitane.