Kajtazi: Edhe 20 milionë euro të tjera kanë qarkulluar në duart e Martin Berishajt (VIDEO)

Luftimi i korrupsionit ishte tema e edicionit të sontëm të emisionit Rubikon në Klan Kosova.

Sipas “Betimit për Drejtësi” pesë ministra të Qeverisë Kurti dhe një zëvendësministër po hetohen për korrupsion.

Analisti politik Vebi Kajtazi, foli rreth keqpërdorimeve në Koorporatën Energjetike të Kosovës.

Kajtazi tha se shuma e keqpërdorur aty është 80 milionë euro.

“”Mbreti i kësaj pune”, nuk duhet ta harrojmë Martin Berishaj, i cili vazhdon të jetë në hetime. Hetimet kanë zbuluar që ka përfitime të mëdha, që sektori i energjisë vazhdon të jetë i lidhur kyç dhe ngushtë me Qeverinë Kurti. Që përtej Martin Berishajt, ka edhe njerëzit të tjerë që merren me këto punë”, tha Kajtazi.

Ai theksoi se dokumentet thojnë që ambasadori i Kosovës në Kroaci, Martin Berishaj, i ka pasur në duart e tij edhe 20 milionë të tjera.

 

Analisti politik Vebi Kajtazi, ndër të tjera tha se po të kishte pasur edhe më shumë investime, korrupsioni do të ishte edhe më i madh.

*Klikoni KËTU për t´u bërë pjesë e kanalit zyrtar të Klan Kosovës në Viber.

*Klikoni KËTU për ta shkarkuar aplikacionin e Klan Kosovës në Android, dhe KËTU për iOS.