KOK: Në Lojërat Mesdhetare në Kosovë mund të ketë edhe sportistë serbë (VIDEO)

Kryetari i Komitetit Olimpik të Kosovës, Ismet Krasniqi, së bashku me sekretarin e KOK-ut, Besim Aliti, kanë thënë se në Lojërat Mesdhetare që pritet të mbahen në Kosovë në vitin 2030, janë të mirëseardhur të gjithë sportistet për dallim.

Kështu i janë përgjigjur ata pyetjes “Se a do të mund të marrin pjesë edhe sportistët serbe?”, në emisionin Edicioni Special në Klan Kosova.

“Në Kosovë nuk ka ndalesë për asnjë popull dhe asnjë shtet, janë të mirëseardhur të gjithë”, ka thënë kryetari Krasniqi.

“Roli ynë është sportiv, nuk ndërhyjmë shumë më marrëdhëniet politike. Nga roli sportiv, edhe sot edhe në vitin 2030, siç tha edhe presidenti, çdo sportist është i mirëseardhur në Kosovë”, është përgjigjur sekretari Aliti.

*Klikoni KËTU për t´u bërë pjesë e kanalit zyrtar të Klan Kosovës në Viber.

*Klikoni KËTU për ta shkarkuar aplikacionin e Klan Kosovës në Android, dhe KËTU për iOS.