Ministrja gjermane thotë se vendi i Ukrainës është në BE – Klan Macedonia

Ministrja e Jashtme gjermane, Annalena Baerbock, tha gjatë një vizite në Kiev të hënën se vendi i Ukrainës është në Bashkimin Evropian, por i kërkoi asaj të bëjë më shumë punë për të luftuar korrupsionin.

Në vizitën e saj të katërt në Ukrainë që nga pushtimi i Rusisë mbi 18 muaj më parë, ajo tha se Gjermania do të sigurojë 20 milionë euro shtesë në ndihmë humanitare, duke e çuar shumën e ofruar nga Berlini në 380 milionë euro këtë vit.

Në takimet me presidentin Volodymyr Zelensky dhe udhëheqës të tjerë ukrainas, ajo gjithashtu pati thirrje për partnerët perëndimorë që t’i ofrojnë Kievit më shumë armë, duke përfshirë raketa me rreze të gjatë për të luftuar forcat ruse.

“Ukraina po mbron lirinë e të gjithëve ne me guxim dhe vendosmëri të madhe”, ka thënë Baerbock

“Ashtu si Ukraina po qëndron për ne, ajo gjithashtu mund të mbështetet tek ne dhe në kuptimin tonë të zgjerimit të BE-së si një pasojë e nevojshme gjeopolitike e luftës së Rusisë. Dhe në mbështetjen tonë të fortë për Ukrainën në rrugën e saj drejt Bashkimit Evropian”, tha Baerbock, shkruan Reuters, transmeton Klankosova.tv.