Elon Musk nuk është më njeriu më i pasur në botë; kush ja zuri fronin?

Elon Musk nuk është më njeriu më i pasur në botë pas një rënie të ndjeshme të vlerës së aksioneve të tij në kompaninë e makinave elektrike Tesla. Sipas “Forbes” dhe “Bloomberg”, tashmë në krye të njerëzve më të pasur në botë është Bernard Arnault, shefi ekzekutiv i grupit të mallrave luksoze LVMH.

Sipas Forbes, Musk tani vlen rreth 178 miliardë Dollarë. Ndërkohë, Bernard Arnault ka një vlerë prej 188 miliardë Dollarësh.

Elon Musk është shefi ekzekutiv dhe aksionari më i madh në Tesla, me një aksion të raportuar prej rreth 14%. Ai përfundoi një blerje prej 44 miliardë dollarësh të rrjetit social Twitter në Tetor, por marrëveshja e Musk në Twitter përfundoi vetëm disa muaj më pas për shkak të një grindje ligjore. Disa e kanë quajtur shpërqendrimin e blerjes si një nga faktorët pas rënies së çmimit të aksioneve të Tesla-s.

Sipas BBC, pasi ndërtoi një aksion në Twitter në fillim të vitit, Musk bëri ofertën e tij prej 44 miliardë dollarësh në prill edhe pse kjo u konsiderua si ofertë shumë e lartë. Vetëm pak muaj më pas, në korrik, ai u tërhoq nga marrëveshja, duke përmendur shqetësimet për numrin e llogarive të rreme në platformë.

Drejtuesit e Twitter ndërmorën veprime ligjore për ta mbajtur zotin Musk në ofertën e tij. Dan Ives nga firma e investimeve Wedbush Securities tha se “cirku”  në lidhje me marrëveshjen me Twitter ka rënduar në çmimin e aksioneve të Tesla-s.

 

Bernard Arnault

“Musk është kthyer nga një superhero në aksionet e Tesla-s, në një horr në sytë e rrugës, ndërsa mbingarkesa rritet me çdo postim në TwitterShfaqja e cirkut në Twitter ka dëmtuar markën Musk dhe është një mbingarkesë e madhe në aksionet e Tesla. Musk është Tesla dhe Tesla është Musk”, tha ai për BBC.

Musk shiti miliarda dollarë aksione të Tesla-s për të ndihmuar në financimin e blerjes së tij, gjë që ndihmoi në uljen e aksioneve.

Investitorët kanë qenë gjithashtu të shqetësuar se kërkesa për makinat elektrike të kompanisë mund të ngadalësohet, pasi ekonomia dobësohet, kostot më të larta të huamarrjes dekurajojnë blerësit dhe kompanitë e tjera rrisin ofertat e tyre të automjeteve elektrike.

Tesla është goditur gjithashtu nga tërheqjet, si dhe nga hetimet e qeverisë për përplasjet dhe funksioni i saj autopilot./tvklan.al