Si ndërhyri SHBA-ja te Ukraina për të mos vrarë shefin e shtabit të Forcave të Armatosura ruse?

SHBA-të u përpoqën të pengonin Ukrainën që të vriste Shefin e Shtabit të Forcave të Armatosura Ruse, Valery Gerasimov, i cili vizitoi frontin ukrainas, zbulon New York Times.

Një raport i gazetës amerikane thoshte se zyrtarët amerikanë kishin mësuar se Gerasimov planifikonte të vizitonte trupat ruse në frontin ukrainas në fund të prillit.

Uashingtoni, megjithatë, nuk e përcolli informacionin në Kiev nga frika e një sulmi ukrainas kundër tij që do të kishte pasoja katastrofike dhe mund të sillte SHBA-në dhe Rusinë në konfrontim të drejtpërdrejtë.

Megjithatë, Ukraina mësoi për vizitën dhe vendosi të nisë një sulm. Pas grindjeve të brendshme, administrata Biden mori vendimin e pazakontë për t’i kërkuar Ukrainës që të mos sulmonte. Por ishte tepër vonë, sepse Ukraina kishte nisur tashmë një sulm në pozicionin e Gerasimov që vrau dhjetëra ushtarë rusë, por Gerasimov nuk ishte në mesin e tyre.

Pas sulmit, zyrtarët e lartë rusë reduktuan ndjeshëm vizitat në front./tvklan.al