Ndërron jetë 14-vjeçarja, e vranë sepse hoqi shaminë në shenjë proteste

Një adoleshente iraniane ka humbur jetën në Teheran pasi u arrestua.

Ajo hoqi shaminë e saj në klasë në shenjë proteste.

Lajmi është bërë i ditur nga drejtori i OJQ-së me qendër në Nju Jork, Qendra për të Drejtat e Njeriut në Iran, sipas mediave të huaja.

14-vjeçarja u identifikua nga kontrolli i kamerave në shkollë.

Vajza u dërgua menjëherë në spital ku u konstatuan plagë të rënda në vaginë dhe aty ndërroi jetë.