Turqia “provokon” ditën e parë të 2023-it në Egje – Klan Macedonia

Një formacion prej tre F-16 turq ka kryer shkelje të kufirit në Egje ditën e parë të Vitit të Ri.

Në përditësimin e saj, Ministria greke e Mbrojtjes thekson se tre avionë luftarakë turq të armatosur kanë kryer tre shkelje dhe 9 shkelje të FIR të Athinës në Egjeun verilindor dhe qendror.

Nuk ka pasur bllokime.

Avionët u identifikuan dhe u kapën, sipas rregullave ndërkombëtare, sipas praktikës standarde./tvklan.al