Fëmija shqiptar përplaset për vdekje në Itali

“Orieli nuk po luante futboll në rrugë, ai ishte në anë të rrugës me ne dhe të afërmit tanë: si ka mundësi që kush e goditi të mos e ketë parë dhe të frenonte? Po ecte me mbi 50 kilometra në orë? Ajo ka shuar dritën e jetës sonë përgjithmonë”.

Këto janë fjalët e prindërve të djalit 8-vjeçar, Oriel Skura, i cili vdiq ditën e Krishtlindjeve në Statale 90 afër fshatit Foggia ‘Borgo Segezia’.

Familja me origjinë shqiptare jeton në Noicattaro, por epilogu dramatik i jetës së Orielit të vogël ka hedhur në dëshpërim të gjithë komunitetin e qytetit në provincën e Barit, shkran portali NOA.al, përcjell Klankosova.tv.

Familja e fëmijës, sipas rikonstruksionit të fakteve të siguruara nga kompania ‘Studio3A-Valore’, e cila ndjek historinë në emër të prindërve, kishte shkuar në Borgo Segezia për të festuar Krishtlindjet së bashku me disa të afërm.

Pas drekës, rreth orës 15h, të gjithë dolën nga shtëpia për t’u përshëndetur, duke qëndruar pjesërisht në oborr dhe pjesërisht buzë rrugës. Megjithatë, Orieli tashmë kishte hipur në makinën e të atit, me një top në duar, por fati i keq do ta donte që një kushëri i vogël ta thërriste për ta përshëndetur dhe ai doli nga makina, por duke qëndruar gjithmonë në anën e rrugës.

Në atë moment, sipas asaj që u raportua nga avokatët e familjes me banim në Noicattaro, një Peugeot 2008 që drejtohej nga një grua përplasi atë. Oriel, i hedhur disa metra larg, u transportua me ambulancë në kushte të dëshpëruara në Poliklinikën e Foggia-s, por ndërroi jetë menjëherë pas arritjes atje. Përveç babait dhe nënës, Orilei la pas motrën e tij më të vogël, gjyshër, shumë të afërm dhe një boshllëk të madh edhe tek shokët e klasës në klasën e tretë të shkollës në Noicottaro.

“Orieli ishte dielli i shtëpisë dhe i familjes sonë, kishte një energji pozitive me të gjithë, përqafonte këdo që e trajtonte me përzemërsi dhe dashuri”, deklarojnë nëna Merita dhe babai Olsi.

“Ishte një fëmijë shumë i lumtur dhe gjithmonë i buzëqeshur. I pëlqente të festonte, vallëzonte, këndonte, shijonte çdo moment të jetës së tij. Ka lënë një kujtim të bukur nga vetja kudo që shkonte, jashtë shtëpisë kishte pjekurinë e një të rrituri. Çdo ditë shkojmë në varreza, përballë në varr gjejmë gjithmonë njerëz që e vizitojnë dhe i bëjnë homazhe, miq të tij, shokë të klasës dhe shokë të shkollës e prindërit e tyre”.

Ndërsa, gruaja që drejtonte makinën po hetohet për vrasje me automjet.

“Për rikonstruksionin e dinamikës së fakteve do të jetë vendimtare videoja e një kamere të instaluar pikërisht pranë vendit të investimit, tashmë e sekuestruar dhe blerë nga Policia Rrugore e San Severo, e cila ka kryer anketimet”, deklarojnë përfaqësuesit e kompanisë. ‘Studio3A-Vlera’.