Real Madrid mund me penallti Valencian dhe kalon në finalen e Superkupës

Real Madrid u kualifikua për në finalen e superkupës së Spanjës pasi mundi me penallti Valencian në gjysmëfinalen e parë.

 

Ishte një sfide mes profesorit Anceloti dhe nxënësit Rino Gatuzo, ndeshje e cila në kohën e rregullt dhe shtese prodhoi vetëm një barazim 1 me 1.

 

Madrilenët kaluan në avantazh me anë të Benzema nga pika e bardhë e penalltisë në minutën 39.

 

Mirëpo në startin e pjesës së dytë ishte Samuel Lino që shënoi golin e barazimit.

 

Pavarësisht përpjekjeve nuk pati me ndryshim rezultati deri në minutën e 120.

 

Tek pika e bardhë e penalltive fitoi Reali 4 me 3.

 

Los Blankos nuk humbën asnjë penallti ndërsa nga Valencia që gaboi përmes Comert dhe Gaja.

 

Në finale Reali do të presë fituesin e çiftit tjetër gjysmëfinalist Betis vs Barcelona.