Peleshi: Do ketë rritje të prurjeve të lumenjve në Shqipëri

Rreziku nga përmbytjet për shkak të shirave me intensitet të lartë vijon të mbetet prezent në Shqipëri.

Ministri i Mbrojtjes, Niko Peleshi, bëri të ditur se një sërë bashkish kryesisht në veriperëndim duhet të tregohen të kujdesshme, pasi priten reshje intensive.

“Parashikohet të ketë rritje të prurjeve në lumenjtë Drin, Buna, Mat dhe Vjosë për pasojë pritet të ketë shtim të përmbytjeve në Shkodër. Për çdo rast emergjent, 1200 forca të armatosura dhe 450 mjete janë në terren”, ka thënë Peleshi./ Klankosova.tv/