Suedia i jep leje ekstremistit të djathtë që ta djegë Kuranin në publik – Klan Macedonia

Suedia po përgatitet për demonstrata të shtunën që mund të komplikojnë përpjekjet e saj për të bindur Turqinë të miratojë pranimin e saj në NATO.

Një aktivist i ekstremit të djathtë nga Danimarka ka marrë leje nga policia për të organizuar një protestë jashtë ambasadës turke në Stokholm, ku ai synon të djegë Kuranin, librin e shenjtë të Islamit.

Ndërkohë, grupet pro-turke dhe prokurde po planifikojnë demonstrata në kryeqytetin suedez, raporton AP.

Turqia deri më tani ka refuzuar të miratojë ofertat e Suedisë dhe Finlandës për t’u bashkuar me NATO-n, e cila ka nevojë për nënshkrim nga të gjitha vendet anëtare.

Turqia thotë se Suedia në veçanti duhet të godasë kurdët dhe grupet e tjera që Ankaraja i konsideron terroriste, transmeton Klankosova.tv.

Suedia e ka siguruar Turqinë se nuk do të lejojë asnjë grup terrorist në tokën suedeze. Por grupet pro-kurde dhe anti-NATO i kanë ndërlikuar gjërat për qeverinë suedeze duke organizuar demonstrata kundër Turqisë që kanë zemëruar qeverinë turke, duke përfshirë një maskotë të Presidentit Rexhep Tajip Erdogan që u var për pak kohë jashtë Bashkisë së Stokholmit javën e kaluar.

Tensionet mund të rriten më tej të shtunën kur aktivisti anti-islamik Rasmus Paludan planifikon të djegë një Kuran jashtë ambasadës turke. Paludan, i cili gjithashtu ka nënshtetësi suedeze, ka organizuar protesta të ngjashme më parë si në Danimarkë ashtu edhe në Suedi, disa prej të cilave kanë ndezur kundër-demonstrata të dhunshme.

Ministri i Jashtëm suedez Tobias Billström i tha agjencisë së lajmeve TT të premten se Suedia respekton lirinë e fjalës. Ai nuk donte të spekulonte se si protesta e Paludan, e cila është autorizuar nga policia, do të ndikonte në çështjen e Suedisë në NATO, ndërsa vuri në dukje se “çdo gjë që e zgjat procesin në mënyrë të panevojshme është sigurisht diçka që ne e marrim shumë seriozisht”.

Një grup që e quan veten Komiteti Suedez i Solidaritetit për Rojava, i cili pretendoi se ishte pas portretit të Erdoganit, po planifikon gjithashtu një demonstratë kundër presidentit turk dhe pranimit suedez në NATO të shtunën, raportoi TT. Ndërkohë, aktivistët pro-turk pritet të mblidhen për një demonstratë të tjetër pranë ambasadës turke.

Turqia dhe Hungaria janë të vetmet vende të NATO-s që nuk e kanë miratuar ende anëtarësimin e tyre.