Mot kryesisht i vranët – Parashikimi i motit për 25.01.2023

Mot kryesisht i vranët, lokalisht me periudha të shkurtëra me diell, në zonat malore do të bjerë borë e dobët. Nga fundi i ditës në pjesët perëndimore dhe jugperëndimore do të ketë rreshje shiu, ndërsa në male dhe në vendet më të larta borë. Do të fryjë erë e lehtë nga drejtimi juglindor.

Në Shkup do të mbizotërojë mot kryesisht i vranët.

Temperaturat minimale do të lëvizin nga -2 deri në 4°C, kurse maksimalet nga 3 deri në 8°C.

Informacion nga mëngjesi i sotëm:

Temperatura minimale (në °C)

-2 Popova Shapka, -1 Mavrovi Anovi, Lazaropole, 0 Pretor, Krushevë, 1 Ohër, Dibër, 2 Manastir, Tetovë, 3 Prilep, Berovë, Kriva Pallankë, 4 Vinica3 5 Shkup Zajçev Rid, 6 Shtip, Kumanovë, 7 Shkup -Petrovec, Strumicë, Dojran, 8 Gjevgjeli, Demir Kapi.

Reshjet për 24 orët e fundit deri në orën 7 të mëngjesit (në l/m²)

54 Demir Kapija, 51 Gjurishte, 50 Popova Shapka, 46 Pozharane, 43 Kumanovë, 37 Tetovë, 34 Mavrovi Anovi, 33 Dibër, 31 Manastir, 30 Gjevgjeli, 28 Kruševo, 25 Preshevë, 25 Lazaropole, 25, Ohër, 24, 25, Shkup, 24, 25, 25, 25, 25, 25, 25, 25, 25, 25, 25, 25, 25, 25, 25, 25, 25, 25, 25, 25, 25, 25, 25, 25, 25, 25, 25, 25, 25, 25, 24, 25, 25, 25. , 15 Prilep, 14 Dojran, 7 Strumicë, Berovë, 4 Vinicë, 2 Kriva Pallankë.

Lartësia e mbulesës së borës në orën 7 (në cm)

90 Popova Shapka, 21 Mavrovi Anovi, 19 Lazaropole, 11 Krushevë, 2 Pretor.