Redon Xhixha dhe Megi Doçi më të mirët e futbollit shqiptarë në 2022

Përmes një mbrëmje Gala të zhvilluar në Teatrin e Operas dhe Baletit, ku ishin të ftuar personalitete të futbollit shqiptar, por edhe Ministra dhe deputete, federate shqiptarë e futbollit ndaj cmimet për më të mirët e vitit 2022 në futbollin shqiptar.

 

Redon Xhixha, sulmuesi I talenbtuar që shkelqey me Tiranën, si dhe kapitenia e vllaznisë Megi Doci janë shpalllur më të mirët e futbollit tonë për vitin e kaluar për meshkuj dhe vajza.

 

Xhixha mundi në këtë garë ish sulmuesin e Partizanit Xhuljano Skuka si dhe fantazistin e Lacit, Mazrekaj.

 

Në mungesë të Xhixhës I apotransferuyar në Aazerbajchan tek Karabak, Ministrja e Arsimit dhe sportit Evis Kushi ia dorëzoi këtë trofe, kapitenit të Tiranës Ismailgeci.Ndërkohe “Topi i Artë” 2022 për vajza u dorëzua në duart e futbollistes së Vllaznisë, Megi Doçi nga Presidenti I federates se futbopllit të Kosovës, Agim Ademi.

 

Megi Doci përvec lidereve dhe golashënuese e shqyar e vajzave kuqeblu do të mbahet mend për shënimin e një supertgoli në Madrid kundër Realit në fazën e grupeve të champions league.

Ndërkohë sa I takon cmimeve të tjera, trajneri më I mirë u shpall Orgest Shehi I cili doli kampion me Tiranën ndsërsa golashënuesi më I mirë I vitit të kaluar u shpall Guindo I Lacit.

 

Formacioni më I mirë I 2022 përbëhet nga Bekaj, Gurishta, Bitri, Najdovski, Hakaj, Rrapaj, Matondo, Mazrekaj, Seferi, Skuka dhe Xhixha.

 

Po ashtu cmim u dha edhe për gjyqtarin më të mirë, Juxhin Xhaja.