Turqia kundër anëtarësimit në bllok të Finlandës dhe Suedisë – Klan Macedonia

Erdogan mbështet vetëm Helsinkin për në NATO

Presidenti turk Rexhep Taip Erdogan paralajmëron ndarjen e Finlandës dhe Suedisë në rrugën e aplikimit për anëtarësim në NATO.

Duke folur në një forum të Turqinë Perëndimore, kreu i shtetit turk la të kuptohet se nuk ka ndërmend të lejojë anëtarësimin e Suedisë në aleancën veriatlantike, veçanërisht pas protestave të para dy javëve, ku u dogj kurani dhe u hodhën thirrje kundër Turqisë.

Erdogan tha se Finlandën mund ta trajtojmë ndryshe, duke nënkuptuar se ajo mund të përparojë e vetme drejt anëtarësimit në NATO. Megjithatë, nuk përjashtohet mundësia që e njëjta masë të merret edhe ndaj Helsinkit, nëse sillet njëlloj si Stokholmi, u shpreh Erdoan.

Suedia dhe FInlanda aplikuan në bllok për anëtarësim në NATO vitin e kaluar, pas nisjes së sulmit rus në Ukrainë. Pas thellimit të mosmarrëveshjeve mes Suedisë dhe Turqisë, ministri i Jashtëm finlandez tha se bisedimet mund të ndalen për pak kohë, duke shprehur vullnetin që dy vendet të mos ndahen në këtë rrugë.

Tv Klan

Nëse je pranë një vendi ngjarje, ke fotogorafi apo video, atëherë ti raporto. Na shkruaj në klanmacedonia@gmail.com
TI RAPORTON!