Dy vjet nga grusht shteti në Mianmar, Perëndimi vendos sanksione të reja

Mbretëria e Bashkuar, SHBA dhe Kanadaja kanë vendosur sanksione të reja kundër ushtrisë së Mianmarit, duke përfshirë masa nga disa që synojnë ndalimin e furnizimit me karburant të aviacionit për forcën e saj ajrore, e cila akuzohet për bombardimin pa dallim të zonave civile.

Sanksionet u njoftuan dy vjet pas grusht shtetit të shkurtit 2021, në të cilin ushtria e Mianmarit rrëzoi qeverinë e zgjedhur në mënyrë demokratike të Aung San Suu Kyi, duke e arrestuar atë dhe duke e zhytur vendin në trazira.

Që atëherë, junta ka djegur fshatra në të gjithë vendin, ka nisur sulme ajrore ndaj civilëve dhe ka arrestuar këdo që dyshohet se mbështet lëvizjet pro-demokratike – në një përpjekje për të kontrolluar kundërshtimin e vendosur nga publiku.

Sekretari amerikan i shtetit, Antony Blinken, tha në një deklaratë se grushtshteti e kishte vendosur Mianmarin në një rrugë katastrofike që ka vrarë dhe zhvendosur mijëra dhe se sanksionet e reja do të vendosen në bashkëpunim me Kanadanë dhe Britaninë e Madhe.

Australia ka njoftuar gjithashtu sanksione.

Ushtria është zotuar të mbajë zgjedhje në gusht të këtij viti, por kohët e fundit njoftoi rregulla strikte që sugjerojnë se zgjedhjet nuk do të jenë as të lira dhe as të drejta. Junta ka kërkuar të justifikojë grushtin e shtetit duke pretenduar, pa prova, për mashtrim të gjerë në zgjedhjet e vitit 2020, të cilat partia e Aung San Suu Kyi-t fitoi në një masë dërrmuese. Suu Kyi që atëherë është dënuar me më shumë se tre dekada burg pas një sërë gjyqesh me dyer të mbyllura.

Udhëheqësit e protestës në Mianmarit bënë thirrje për një “grevë të heshtur” për sot – duke inkurajuar njerëzit të qëndrojnë në shtëpi dhe që rrugët të heshtin – për të sinjalizuar kundërshtimin ndaj juntës dhe planet e saj për zgjedhje. Nuk është e sigurt të zhvillohen protesta në rrugë në zonat urbane, për shkak të dhunës ushtarake. Aktivistët u kërkuan njerëzve që të mbyllnin bizneset e tyre për disa orë, duke filluar nga ora 10:00.

Në Tajlandën fqinje, turmat u mblodhën në ambasadën e Mianmarit në Bangkok, me disa që mbanin imazhe të Aung San Suu Kyi ose të veshur me shirita koke në mbështetje të Qeverisë së Unitetit Kombëtar, e cila u krijua për të kundërshtuar sundimin e juntës.

Sanksionet e shpallura nga Kanadaja dhe Britania e Madhe të mërkurën synojnë eksportin, shitjen, furnizimin ose dërgimin e karburantit të aviacionit në Mianmar, raporton Guardian, transmeton Klankosova.tv.

Sanksionet e SHBA-së synojnë udhëheqjen e lartë të Ministrisë së Energjisë së Mianmarit, Ndërmarrjen e Naftës dhe Gazit të Mianmarit (MOGE), forcat e saj ajrore, si dhe një tregtar armësh dhe një anëtar të familjes së një bashkëpunëtor biznesi të ushtrisë të caktuar më parë. SHBA sanksionoi gjithashtu Komisionin Zgjedhor të Unionit.

Australia, e cila është kritikuar për ngadalësinë e saj në vendosjen e sanksioneve ndaj figurave ushtarake të Mianmarit, njoftoi masa kundër 16 personave, përfshirë shefin e juntës, Min Aung Hlaing dhe zëvendësin e tij, Soe Win. Dy entitete, Myanmar Economic Corporation dhe Myanmar Economic Holdings Public Company Ltd, ishin gjithashtu në shënjestër.