Si po përpiqen kompanitë të ndihmojnë viktimat e tërmetit në Turqi dhe Siri – Klan Macedonia

Kompanitë në mbarë botën po garojnë për të ofruar ndihmë për viktimat e tërmetit shkatërrues që ka përfshirë Turqinë dhe Sirinë, duke dhuruar ushqime, ilaçe, shërbime dhe para.

Amazon (AMZN) ka përgatitur dhurime të artikujve të ndihmës, duke përfshirë ushqimin për fëmijë, batanije, tenda dhe ilaçe, me dërgesat e para që nisen nga magazina e saj në Stamboll, tha gjigandi amerikan i shitjes me pakicë. Furnizimet po shkojnë në rajonet e prekura të Turqisë.

Deutsche Telekom (DTEGF) pasoi me një njoftim se kishte bërë të gjitha telefonatat dhe mesazhet me tekst nga Gjermania në Turqi dhe Siri pa pagesë deri më 15 shkurt. Gjermania është shtëpia e diasporës më të madhe turke në botë. Vendi strehon gjithashtu popullsinë e tretë më të madhe të refugjatëve në botë, gjysma e të cilëve janë nga Siria, sipas Agjencisë së Kombeve të Bashkuara për Refugjatët.

Për më tepër, Deutsche Telekom po dhuron 1 milion € (1.1 milion dollarë) për një aleancë gjermane prej 23 grupesh ndihmash.

Apple (AAPL) dhe Google kanë premtuar se do të hyjnë.

Sunder Pichai, CEO i Google (GOOGL) dhe kompania mëmë Alphabet postuan: “Ne kemi aktivizuar alarmet SOS për të ofruar informacione të rëndësishme të urgjencës për ata që janë prekur, dhe @Google (GOOGL.org dhe Google (GOOGL)rs do të mbështesin lehtësimin dhe përpjekjet për rikuperim.”

Shefi ekzekutiv i Apple, Tim Cook, shkroi në Twitter: “Apple do të dhurojë për përpjekjet e ndihmës dhe rimëkëmbjes”.

CEO i Chobanit me origjinë turke po jep gjithashtu para. Hamdi Ulukaya ka dhuruar 1 milion dollarë për një fond për lehtësimin e tërmeteve të krijuar nga Fondet Turke të Filantropisë, ka thënë organizata donatore me qendër në SHBA.

Ulukaya shkroi në Twitter: “Vëllezërit dhe motrat tona në #Turqi dhe në rajon kanë nevojë të dëshpëruar për ndihmën tonë. ju lutemi dhuroni për përpjekjet e ndihmës dhe rimëkëmbjes nga tërmeti @tphilanthropy. Unë kam premtuar 1 milion dollarë dhe do të plotësoj deri në 1 milion dollarë donacione shtesë për të ndihmuar të prekurit nga kjo fatkeqësi.”

Më shumë para janë dhuruar nga dy prej zinxhirëve më të mëdhenj të dyqaneve në Mbretërinë e Bashkuar.

Tesco (TSCDF) dhe Marks & Spencer kontribuan së bashku me 150,000 £ (181,500 dollarë) në Apelin për Tërmetet nga gazeta Sun, raportoi ajo. Gazeta tha se po dhuronte të gjitha fondet nga apeli për Kryqin e Kuq Britanik. Organizata e ndihmës po punon për të ndihmuar njerëzit në Turqi dhe Siri të prekur nga tërmeti.

Një kompani tjetër që mund të ndihmojë është SpaceX e Elon Musk.

Musk iu përgjigj një postimi në Twitter në lidhje me shërbimin e internetit Starlink të SpaceX, i cili tha: “Hej @elonmusk, një tërmet masiv goditi Turqinë dhe vendet fqinje. Po ndodhin mungesa të mëdha komunikimi. A keni ndonjë shans për të ndihmuar me satelitët tuaj Starlink? Miliarderi u përgjigj: “Starlink ende nuk është miratuar nga qeveria turke. SpaceX mund të dërgojë sa më shpejt që të miratohet.”

Në Ukrainën e shkatërruar nga lufta, Starlink ka qenë një burim jetik komunikimi për ushtrinë e vendit. Musk ka vazhduar financimin e shërbimit edhe pse, sipas një postimi të tij në tetor, ai “po humb para”.

Tërmeti me magnitudë 7.8, i cili goditi të hënën, ka vrarë më shumë se 20 mijë njerëz në të gjithë Turqinë dhe Sirinë deri më tani, sipas zyrtarëve.

Një përpjekje e furishme shpëtimi është duke u zhvilluar për të çliruar civilët e bllokuar nën ndërtesat e shembura mes kushteve të motit të ngrirë. Agjencitë e ndihmës janë veçanërisht të shqetësuara për viktimat në Sirinë veriperëndimore, ku më shumë se 4 milionë njerëz tashmë po mbështeteshin në ndihmën humanitare.

SCAN

Nëse je pranë një vendi ngjarje, ke fotogorafi apo video, atëherë ti raporto. Na shkruaj në klanmacedonia@gmail.com
TI RAPORTON!