Virusi i shpendëve shpërndahet edhe në vende të reja të botës – Klan Macedonia

Virusi i shpendëve ka arritur në disa vende të globit dhe është për endemik për të parën herë në disa lloje të zogjve të egër, të cilët e transmetojnë virusin në shpendë, njoftojnë veterinarët dhe ekspertët, të cilët paralajmërojnë se ky është një problem njëvjeçar.

Reuters bisedoi me mbi 20 ekspertë dhe fermerë në katër kontinente, të cilët thanë se prevalenca e virusit në shpezë të egra sinjalizon se shpërthimet rekord nuk do të ulen së shpejti në fermat e shpendëve, duke rritur kërcënimet për furnizimin me ushqim në botë. Ata paralajmëruan se fermerët duhet ta shohin sëmundjen si një rrezik serioz gjatë gjithë vitit, në vend që të fokusojnë përpjekjet parandaluese gjatë sezoneve të migrimit të pranverës për shpendët e egër, përcjell Klankosova.tv.

Shpërthimet e virusit kanë vazhduar në Amerikën Veriore dhe Jugore, Evropë, Azi dhe Afrikë, të pamposhtur nga të nxehtit e verës apo të ftohtit të dimrit, që kur një lloj arriti në Shtetet e Bashkuara në fillim të vitit 2022 që ishte gjenetikisht i ngjashëm me rastet në Evropë dhe Azi.

Çmimet e veve shënuan rekord pasi sëmundja zhduku dhjetëra miliona pula vitin e kaluar, duke e lënë të paarritshëm një burim kryesor të proteinave të lira për disa nga më të varfrit në botë në një kohë që ekonomia globale po lëkundet nga inflacioni i lartë, shkruan Reuters.

Sipas ekspertëve, zogjtë e egër janë kryesisht përgjegjës për përhapjen e virusit. Shpendët e ujit si rosat mund ta bartin sëmundjen pa ngordhur dhe ta transmetojnë atë te shpendët përmes feçeve të kontaminuara, pështymës dhe mjeteve të tjera.

Mirëpo, në Shtetet e Bashkuara, Rose Acre Farms, prodhuesi i dytë më i madh i vezëve atje, humbi rreth 1.5 milionë pula në një vend prodhimi të Qarkut Guthrie, Iowa, vitin e kaluar, edhe pse kushdo që hynte në hambarë duhej të bënte dush së pari për të hequr çdo gjurmë të virusi, tha shefi ekzekutiv Marcus Rust.