Ligjvënësit rusë miratojnë pezullimin e paktit bërthamor me SHBA-në – Klan Macedonia

Dhoma e ulët e parlamentit rus miratoi të mërkurën me shpejtësi masën e presidentit Vladimir Putin për të pezulluar traktatin e fundit të armëve bërthamore me Shtetet e Bashkuara, me zyrtarë dhe ligjvënës që e quajtën atë si një paralajmërim të fundit për Uashingtonin në mes të tensioneve mbi Ukrainën.

Putin deklaroi se Moska po pezullonte pjesëmarrjen e saj në traktatin e ri START të vitit 2010 në fjalimin e tij për shtetin e kombit të martën, duke thënë se Rusia nuk mund të pranojë inspektimet e Shteteve të Bashkuara të vendeve të saj bërthamore sipas paktit, ndërsa Uashingtoni dhe aleatët e tij në NATO e kanë hapur deklaroi qëllimin e humbjes së Rusisë në Ukrainë.

Presidenti rus theksoi se Moska nuk po tërhiqej krejtësisht nga pakti dhe Ministria e Jashtme ruse tha se vendi do të respektojë kufijtë e armëve bërthamore të vendosura sipas traktatit dhe do të vazhdojë të njoftojë SHBA-në për lëshimet testuese të raketave balistike.

Dmitry Medvedev, nënkryetari i Këshillit të Sigurimit të Rusisë që kryesohet nga Putin, theksoi të mërkurën se pezullimi i pjesëmarrjes së Rusisë në pakt ishte një sinjal për SHBA-në se Moska është e gatshme të përdorë armë bërthamore për të mbrojtur veten.

“Nëse SHBA-të duan humbjen e Rusisë, ne kemi të drejtë të mbrohemi me çdo armë, përfshirë bërthamën”, tha Medvedev në kanalin e tij të aplikacionit të mesazheve. “Lërini elitat amerikane që kanë humbur lidhjen me realitetin të mendojnë për atë që kanë marrë. Nëse SHBA-të duan që Rusia të mposhtet, ne jemi në prag të një konflikti global”.

Leonid Slutsky, kreu i komitetit të punëve të jashtme në dhomën e ulët, Duma e Shtetit, theksoi se pezullimi është “i kthyeshëm dhe mund të rishikohet nëse kundërshtarët tanë perëndimorë kthehen në arsye dhe kuptojnë përgjegjësinë e tyre për shkatërrimin e sistemit global të sigurisë”.

Zëvendësministri i Jashtëm Sergei Ryabkov gjithashtu vuri në dukje se i takon Putinit të vendosë nëse Moska mund të kthehet në pakt. “Presidenti do të përcaktojë nëse dhe kur do të dalin kushtet për shqyrtimin apo sqarimin e vendimit të djeshëm”, iu tha ai gazetarëve, raporton Associated Press, transmeton Klankosova.tv.

Ryabkov theksoi se aftësia vëzhguese e Rusisë do ta lejojë atë të mbajë gjurmët e forcave bërthamore të SHBA-së edhe pa shkëmbime të dhënash dhe inspektimesh që ishin parashikuar nga START-i i ri.

“Ne padyshim që do të ndjekim veprimet e SHBA-së dhe aleatëve të saj nga afër dhe do të marrim kundërmasa të mëtejshme nëse është e nevojshme”, tha Ryabkov.