Inter nuk bind, por e nderon Lukaku ndaj Portos

Me zhvillimin e dueleve Inter-Porto dhe Leipzig-Manchester City u mbyllën në total ndeshjet e para të fazës së 1/8 të champions league, të cilat u transmetuan ekskluvisht ë tring.

 

Zikaltrit vuajtën jo pak kundër skuadrës portugeze në San Siro, në një ndeshje e cia u zgjidh vetëm nga Lukaku në fund, kur miqtë ishin me 10 lojtarë.

 

Paraqitje jo në lartësinë e pritshmërive dhe të kompeticionit për skuadrën e Inzagit, që gjithsesi I gëzohet një suksesi që e con të avantazhuar në Do Dragao në duelin e kthimit në 14 mars.

 

Megjithatë përpjekjet e Intgerit për të qënë kërcënues në pjesën e parë, të te vetmet ngacmiem në pjesën e parë ishin gjuatjet me koke të Lautaros dhe Bastonit si dhe tentative nga distance e Calhanoglu.

 

Në krahun tjeter kërcënimin më serioz për miqtë e krijoi Grujic me Onanën super të vëmendshëm.

 

Edhe e pjesa e dytë nisi e ekuilibruar. Barella ishte i pari që provoi për vendasit, pastaj përgjigja e fortë e Portos që krijon tre raste shumë të mira, fillimiht me Taremin dhe dy herë më zanusin, duke gjetur përballë nëj super Onana.

 

Ndeshja ndryshoi në minutën e 78 kur Otavio doli jashtë me të kuq pas dy të verdhave dhe kjo karikoi me shumë Interin që ia doli të zhbllokoje shifrat në minutën e 86 me Lukakun.