Zbulohen pamjet e ‘vertiportit’ të parë në botë për taksi dhe makina fluturuese! (FOTO) – Klan Macedonia

Firma e njohur e arkitekturës në Mbretërinë e Bashkuar Foster + Partners ka lëshuar një koncept dizajni për një terminal “vertiport” për automjetet vertikale të ngritjes dhe uljes, siç janë taksitë ajrore, të cilat do të lidhnin vendndodhjet më të njohura të Dubait dhe do të siguronin udhëtim me shpejtësi të lartë, me zero emisione.

Dizajni u zhvillua në bashkëpunim me kompaninë e avancuar të lëvizshmërisë ajrore (AAM) Skyports Infrastructure, dhe u miratua nga Sheikh Mohammed Bin Rashid Al Maktoum, sundimtari i Dubait, sipas Foster + Partners. Ai do të vendoset pranë Aeroportit Ndërkombëtar të Dubait (DXB) dhe do të integrohet me rrjetet ekzistuese të aeroporteve, si dhe me qendrat e transportit përreth.

David Summerfield, kreu i studios në Foster + Partners, tha në deklaratën për shtyp: “Ne jemi të kënaqur që kemi zhvilluar një koncept vertiport për industrinë në zhvillim AAM, i cili do të transformojë mënyrën se si njerëzit udhëtojnë në Dubai.”

Ai shtoi se vertiporti konceptual do të lidhej me DXB dhe metronë e Dubait, “për të ofruar udhëtim të qetë dhe të qëndrueshëm në të gjithë qytetin për pasagjerët ndërkombëtarë dhe vendas”.

Përshkrimet e Foster + Partners tregojnë terminalin e vendosur në një kuvertë të ngritur për të lehtësuar ngritjen dhe uljen e avionëve. Ndërtesa mbështillet rreth fushës ajrore, duke lidhur sallonet e mbërritjes dhe të nisjes dhe duke ofruar pamje spektakolare të avionit dhe qytetit përtej.

Sheikh Mohammed Bin Rashid Al Maktoum postoi në shkurt se stacionet e taksive ajrore do të fillojnë të funksionojnë në Dubai brenda tre viteve të ardhshme. Emirati ka planifikuar prej kohësh një shërbim taksi fluturues. Në vitin 2017, Autoriteti Rrugor dhe Transportit i Dubait (RTA) njoftoi se synonte të lëshonte drone pasagjerësh pa shofer atë vit, duke përdorur një model me një vend të bërë nga kompania kineze Ehang.

Në vitin 2022, kinezi XPeng X2 përfundoi me sukses fluturimin e parë publik testues të makinës së tij fluturuese me dy vende në ekspozitën e teknologjisë GITEX të Dubait. Automjeti plotësisht elektrik është projektuar për të transportuar dy pasagjerë, për të arritur shpejtësi deri në 80 milje në orë dhe për t’u ngritur vertikalisht nga toka duke përdorur tetë helikë.

Vendi pranë aeroportit DXB është një nga katër lokacionet e propozuara vertiport që po shqyrtohen nga Skyports Infrastructure dhe RTA, të cilat planifikojnë të zhvillojnë rrjetet vertiport për taksitë ajrore deri në vitin 2026, sipas Foster + Partners.

/ SCAN