Carlos Alcaraz shkruan historinë: Fiton Wilbledonin në duelin mbi katërorësh – Telegrafi

Carlos Alcaraz është mbreti i ri i Wimbledon pasi fitoi finalen për të shpallur një epokë të re në tenisin për meshkuj.

Pas katër ore e 42 minutash, spanjolli triumfoi me rezultatet 1-6, 7-6, 6-1, 3-6, 6-4.

Alcaraz fitoi US Open shtatorin e kaluar.

Më pas, ai u lëndua në Australian Open dhe ndërsa iu nënshtrua ngërçit nervor në gjysmëfinalet e French Open.

Alcaraz bëhet fituesi i tretë më i ri në epokën e Open pas Boris Becker dhe Bjorn Borg – dhe spanjolli i tretë pas Manuel Santana dhe Rafa Nadal. /Telegrafi/