Tunizia ia refuzon hyrjen delegacionit të BE-së – Klan Macedonia

Autoritetet tuniziane ua kanë ndaluar hyrjen pesë anëtarëve të Komitetit të Punëve të Jashtme të Parlamentit Evropian (AFET), të cilët do të fillonin një mision zyrtar në vend të enjten.

Në një letër drejtuar delegacionit të Bashkimit Evropian në Tunis, Ministria e Punëve të Jashtme të Tunizisë tha se delegacioni i parlamentit “nuk do të autorizohej të hynte në territorin kombëtar”.

Komiteti i Punëve të Jashtme i Parlamentit ka dënuar vendimin e autoriteteve tuniziane dhe ka kërkuar një “shpjegim të detajuar”.

“Kjo sjellje është e paprecedentë që nga revolucioni demokratik në 2011”, tha komiteti në një deklaratë, raporton Euronews, transmeton Klankosova.tv.

Një zëdhënës në emër të Komisionit Evropian tha të enjten se vendimi i qeverisë tuniziane “erdhi si befasi për ne”, por nuk mund të konfirmonte nëse do të ndikonte në marrëveshjen e diskutueshme të migracionit që BE nënshkroi kohët e fundit me Tunizinë.

Vizita e delegacionit kishte për qëllim të vlerësonte situatën aktuale politike në Tunizi, pasi misioni i tij faktmbledhës në prill të këtij viti gjeti “zhveshje politike në standardet demokratike dhe të drejtat e njeriut” në vend.