Bota

Amerikanët shpenzuan mbi 9 miliardë dollarë gjatë ‘Black Friday’, rriten blerjet online

0
Amerikanët shpenzuan një shifër rekord prej 9.12 miliardë dollarësh në internet gjatë asaj që njihet si e “Premtja e Zezë”, dita menjëherë pas festës...

440 fëmijë ukrainas janë vrarë që nga fillimi i luftës

0
Qindra fëmijë kanë vdekur në sulmet ruse gjatë nëntë muajve të fundit, ka thënë Zyra e Prokurorit të Përgjithshëm të Ukrainës. Prokurorët thanë se 440...

Prezantuesi befason me reagimin e tij në momentin e tërmetit në Turqi

0
Një tërmet me magnitudë 5.9 goditi një qytet në veri-perëndim të Turqisë herët të mërkurën. Dhe sipas raportimeve të mediave të huaja, përcjell Telegrafi, përveç...

Scholz: Putin nuk duhet të fitojë luftën në Ukrainë

0
Kancelari gjerman Olaf Scholz, ka deklaruar se presidenti rus Vladimir Putin nuk mundet më të fitojë në fushëbetejë. Scholz në një konferencë të përbashkët në...

Temperatura nën 0, bora mbulon shumë zona, ukrainasit përgatiten për dimër të tmerrshëm

0
Ukrainasit mund të përballen me ndërprerje të vazhdueshme të energjisë elektrike nga tani deri në mars, në mot të ftohtë dhe me borë, sepse...

Tërmet i fuqishëm në Turqi, të paktën 46 të plagosur

0
Lëkundjet me magnitude 6.0 u lokalizuan 210 km larg Stambollit Një tërmet me magnitudë 6.0 ka goditur Turqinë perëndimore. Epiqendra e tërmetit u lokalizua pranë...

Emmanuel Macron sulmohet me shuplakë në mes të Parisit

0
Një video shokuese po qarkullon në rrjet, ku duket shumë qartë se presidenti francez Emmanuel Macron është sulmuar me shuplakë nga një qytetarë në...

Suedia ndalon shkollat islame, me arsyetimin se aty mësohet radikalizmi fetar

0
Aktivistët myslimanë në Suedi akuzojnë qeverinë se po bën përpjekje për të mbyllur shkollat islame në vend. Legjislacioni i prezantuar në fillim të këtij viti...

Cilat media serbe përhapin propagandën e Putinit dhe Vuçiqit sipas të dhënave të BE-së

0
Tabloidi Informer kryeson me numrin e artikujve të pavërteta për Rusinë dhe presidentin e saj, Vladimir Putin, por databaza e dezinformatave përfshin gjithashtu portalin...

Marrëveshja e re që pritet ta lehtësojë krizën globale të ushqimit

0
Një marrëveshje për të lejuar vazhdimin e eksporteve jetike të drithërave nga portet jugore të Ukrainës në Detin e Zi – e cila do...

Të fundit

Çmimi i naftës dhe benzinës bie për një cent

Ministria e Industrisë, Ndërmarrësisë dhe Tregtisë (MINT) i ka...

Presidentja e Hungarisë të martën viziton Kosovën

Presidentja e Hungarisë, Katalin Novak, të martën e 13...

Maqedonia e Veriut dhe Shqipëria në krye të listës së dëbimeve nga Gjermania

Në gjashtëmujorin e parë të vitit 2022, Maqedonia e...